Zoek en vind jouw Automotive baan

De meeste keus, de beste baan

Automotive Vacaturebank
Automotive Vacaturebank
Op zoek naar een nieuwe uitdaging in de Automotive?

De meeste keus, de beste baan

Zoek en vind jouw Automotive baan
De meeste keus, de beste baan
Snel zoeken

Knop en schakelaar keren terug voor basisfuncties

Met genoegen ziet Euro NCAP dat sommige autofabrikanten simpele drukknoppen en schakelaars weer terugbrengen in het auto-interieur voor het bedienen van basisfuncties.

Met de intrede van touchscreen en spraakherkenning verdwenen dergelijke knoppen en schakelaars uit veel auto-interieurs. Dit oogt opgeruimd, maar Euro NCAP wijst er al langere tijd op dat het gebruik van een fysieke knop of hendel veiliger is.

In het onderdeel Veilig Rijden van de Euro NCAP-veiligheidsbeoordeling moeten de belangrijkste bedieningselementen voor het rijden – richtingaanwijzers, ruitenwissers en ruitensproeier, alarmlichten, claxon en de eCall-noodknop – direct via een fysiek bedieningspaneel bereikbaar zijn en niet verborgen zitten in een menu op een touchscreen.

Drie nieuwe voertuigen

Euro NCAP heeft recentelijk veiligheidstests gedaan met drie nieuwe voertuigen: de Audi Q7, Kia EV2 en XPeng X9. Audi, dat eerder kritiek kreeg vanwege het weglaten van knoppen en schakelaars, scoort 90 procent voor de bedieningselementen in de nieuwe Q7: 100 procent voor de essentiële rijfuncties en 80 procent voor comfort en infotainment. De Q7 maakt gebruik van knoppen en hendels die duidelijk zichtbaar en ergonomisch geplaatst zijn, gemakkelijk handmatig te bedienen zijn en de kans op afleiding van de bestuurder verkleinen.

De Kia EV2 behaalt ook uitstekende scores voor zijn bedieningselementen. De Chinese autofabrikant XPeng daarentegen vertrouwt te veel op het centrale touchscreen, wat afleidend kan werken, en scoort slechts 20 procent voor de primaire bedieningselementen.

Europees vs. Chinees

Van de auto’s die Euro NCAP in 2026 al heeft getest, zijn er duidelijke verschillen tussen Europese en Chinese fabrikanten (met één uitzondering: de Geely E2 ). De Europeanen scoren hoog op het gebied van bediening via knoppen voor basisfuncties. De BMW iX3 behaalt een score van 100 procent, terwijl de Cupra Raval en de Geely E2 beide 80 procent scoren.

Daarentegen scoren de Zeekr 7GT en de Aion UT slechts 20 procent. De Leapmotor B05 blijft achter met een score van 0 procent. In een toelichting op de testresultaten zegt Aled Williams, programmadirecteur Euro NCAP: “Euro NCAP volgt de markttrends continu en de verschuiving naar zoveel mogelijk bedieningselementen op het touchscreen van een auto baart ons zorgen, net zoals consumenten er zich aan ergeren. Uit deze resultaten blijkt duidelijk dat XPeng vasthoudt aan het principe dat alles op het touchscreen moet zitten, ondanks de overweldigend negatieve feedback van Europese autokopers.”

“We prijzen Audi en Kia voor hun meer pragmatische aanpak. Onze nieuwste protocollen belonen het slimme gebruik van fysieke knoppen en bedieningselementen, omdat dit de afleiding van de bestuurder kan verminderen. Zowel de nieuwe Audi Q7 als de Kia EV2 slagen er uitstekend in om de veiligheid eenvoudig te houden. Andere fabrikanten, waaronder XPeng, zouden er goed aan doen deze strategie te volgen.”


Het bericht Knop en schakelaar keren terug voor basisfuncties verscheen eerst op Aftersales Magazine.

Bron

www.automotivevacaturebank.nl gebruikt cookies om bepaalde voorkeuren te onthouden en vacatures af te stemmen op je interesses.
Close